top of page
Obrázek autoraAlena Tománková

Nové knihy v mém to read listu | Hledáte tipy na nevšední knihy?

Říjen býval každoročně měsíc, na který jsem se hodně těšila. Důvodem byl Velký knižní čtvrtek – akce, při které vycházejí zajímavé knižní novinky a zároveň jsem měla možnost navštívit jejich představení a setkat se s autory, překladateli a dalšími hosty. Později se akce rozrostla na jarní a podzimní běh, několikrát dokonce proběhl Velký audioknižní čtvrtek.


Letos se po několika nabitých letech koncept akce vrátil do původního formátu: jeden Velký knižní čtvrtek na podzim. Těšila jsem se tedy, jaké pecky se na nás z pultů knihkupectví vyvalí... a bohužel jsem nebyla ani překvapena, ale ani zklamána. V posledních letech totiž rapidně upadá můj zájem o knihy, které se do této akce dostanou.


Zatímco v době vrcholu, tedy v letech před Covidem, jsem z výběru 12 knih chtěla hned na místě mít tři a další tři pro mě byly minimálně zajímavé, postupně se objevovalo stále méně titulů, jež přilákaly mou pozornost. A tak jsem se letos dostala až do stavu: nic jsem si nevybrala a jednu nebo dvě knihy bych označila jako "možná někdy".


 

Přes tento povzdech se za poslední dva měsíce dostalo do mého hledáčku hned několik knih. Většinu z nich už mám doma, kolem jiných teprve obezřetně kroužím. Které to jsou a jak jsem se o nich dozvěděla? Pojďme to omrknout:


Lafcadio Hearn  Kwaidan: Příběhy a studie o podivných věcech


kniha Kwaidan

Tíhnu ke věcem japonským a jinak exotickým (ale těm japonským obzvláště). A tak jsem se na začátku listopadu vypravila do kina na anime odpoledne. Bylo zde také několik tematických stánků. V jednom z nich paní, která prodávala sladkosti inspirované filmy studia Ghibli, měla vystaveno také několik knih. A Kwaidan byl mezi nimi.


Jedná se o soubor japonských strašidelných příběhů a legend, který sice už v češtině vyšel před drahnou řádkou let, nedávno ho ale vydavatelství Kafka vydalo v úplně novém překladu, přesnějším a přívětivějším moderním čtenářům, navíc opatřeném kolážemi a ilustracemi Jana Švankmajera. Něco tak temného, nepředvídatelného a přitom syrově japonského nemůžu ve své sbírce nemít.


 

Eidži Aonuma, Patrick Thorpe (eds.)  The Legend of Zelda: Hyrule Historia


The Legend of Zelda: Hyrule Historia

V Japonsku ještě zůstaneme (vlastně jsem měla problém, aby celý tento výběr nebyl japonský, ale třeba to jindy vyjde). V době, kdy jsem psala recenzi nové hry The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom a hledala informace o loru a historii série, jsem objevila existenci knihy Hyrule Historia. V angličtině sice vyšla už v roce 2013, a tak obsahuje vše okolo této herní série jen do dílu Skyward Sword, přesto jsem usoudila, že jako fanoušek princezny Zeldy si něco takového prostě musím pořídit. Pro psaní recenze mi v tu chvíli postačila Wikipedie, ale kdo ví, třeba se do království Hyrule vrátím v samostatném videu.


A nejlepší na nasávání informací o této herní sérii, která je dokonce starší než já (ale ne o moc), je existence dalších dvou podobných knih: The Legend of Zelda: Art & Artifacts a The Legend of Zelda Encyclopedia.


 

Ben Aaronovitch  Rodinné stříbro (Řeky Londýna #9)


Rodinné stříbro (Řeky Londýna #9)

Už devátý díl série Řeky Londýna byl přesně tou knihou, která mi chyběla v letošním Velkém knižním čtvrtku. Chápu, že Bena Aaronovitche je všude plno, pozvat ho do Česka není úplně levné a také, že fantasy mezi jinak vznešenou literaturou nemá pevné místo. Přesto bych si přála, aby byla kniha více vidět. Já se o ní dozvěděla tak, že jsem šla jednou náhodně kolem výlohy knihkupectví a tam prostě byla.


Peter Grant bude tentokrát vyšetřovat případ, ve kterém došlo k vraždě v místě, odkud by nemělo být možné jen tak zmizet. Přesto se tak stalo, a tak je tu další případ pro magického vyšetřovatele. Do toho se Peter připravuje na novou životní roli otce.


Podle prvních recenzí se zdá, že se kniha těší většímu zájmu v zahraniční než u nás. Do toho jsem já v sérii skončila tak asi čtvrtým dílem, takže mám co dělat, abych se k Rodinnému stříbru dostala. Že by předsevzetí na příští rok (dva, tři)?


 

Jom Sungsuk  Bingo


Kniha Bingo

Tohle není Japonsko, jasné? Bingo je prvním románem korejské spisovatelky Jom Sungsuk (v angl. transkripci Yeom Seungsuk). V českém překladu ho nedávno vydal Bourdon. Jedná se o dystopický román, ve kterém autorka přirovnává současnou společnost ke hře bingo, v níž lidé představují pouze nahodile zapsaná čísla. Nemohou tak svobodně rozhodovat o vlastním životě. Stejně jako ve hře nikdy neví, kdy budou vybráni, do jakého políčka budou umístěni a jestli nebudou zrovna v následujícím tahu vymazáni.


Pokud byste hledali více informací na zahraničních webech, v originále se kniha jmenuje něco jako Některé země jsou příliš velké (angl. Some Countries are Just Too Big).


A jak jsem se o ní dozvěděla? Před cestou vlakem jsem se procházela po knihkupectví na pražském hlavním nádraží, kde byla vystavena mezi novinkami. Chvíli jsem přemýšlela, že z ní udělám instabuy, protože Korea a dystopie mi zněly jako dobrá kombinace, nakonec jsem si ale z knihkupectví odnesla jinou knihu, a to...


 

Jukinobu Tacu Dandadan 1


Obálka mangy Dandadan

Ano, opět něco japonského, tentokrát úplně novou mangu. Jedná se o populární dílo, jehož anime verzi můžete zhlédnout na Netflixu. A tak je skvělé, že tato manga začíná vycházet také v češtině – kde jinde než u Crwe.


Příběh se točí kolem dívky, která věří na duchy, a chlapce, který je posedlý mimozemšťany. Ani jeden však nechce připustit, že by ten druhý mohl mít pravdu, a tak se rozhodnou podstoupit riskantní zkoušku. Ta je zavede do opuštěné nemocnice, v jejímž okolí prý byli spatřeni ufouni, a do tunelu, kde podle pověstí straší.



Myslela jsem, že tuhle mangu přelouskám ještě ve vlaku, ale spánek a videohry jsou také fajn ukrácení času cesty. Takže se pro tuto chvíli loučím a jdu si číst. 😉


 

Zaujala vás některá kniha z mého výběru? Našli jste tipy na knihy, třeba jako dárek? Nebo jste na rozdíl ode mě našli svého favorita ve Velkém knižním čtvrtku? Budu se těšit na vaše komentáře.



Koláž vybraných knih

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page